Şehid Azad Ferqin

761

[:tr]

YURTSEVER HALKIMIZA, TÜM DEVRİMCİ GENÇLİĞE VE BASINA

7 temmuz 2018 tarihinde 6 arkadaşıyla birlikte ölümsüzler kervanına katılan Baran Mawa arkadaşımızın başta mücadeleye birçok evladını katmış değerli ailesi olmak üzere tüm yurtsever halkımıza ve tüm mücadele arkadaşlarına başsağlığı diliyoruz

Baran Mawa Yoldaş’ımız gençlik hareketine yıllarını vermiş, büyük bir emekle Komalên Cıwan örgütümüzün kuruluşundan gelişimine kadar her aşamasında yer almış, en büyük katkıların sahibi olmuştur. Gençlik hareketimizin kuruluşundan gelişimine ve PKK mücadelesine katkıların bugüne kadar dahi her aşamasında sağlanan tüm gelişmelerin kuşkusuz en büyük pay sahibi Baran Yoldaş’ımız olmuştur. Bugün Kürdistan’ın 4 parçasından Avrupa’ya tüm alanlarda bir büyüme ve gelişmeyi sağlayan gençlik hareketimizin bu aşamaya gelmesinde, 2011 yılında Rojava Devrimi başlarken orda gelişen devrim sürecinin ilk nüvelerinde ve Rojava gençliğinin örgütü olan Cıwanên Şoreşger’in örgütlenmesi, gelişmesi ve devrime öncülük edip bugünkü YPG güçlerini oluşturmasına öncülük eden, doğrudan bu pratiğin içerisinde yer alan Baran Yoldaş’ımız, 2013 yılında ilan edilen ve daha sonra Özyönetim Direnişleri’yle birlikte YPS’ye evrilen ve kuruluşundan bu yana birçok alanda devrimci sorumluluğuyla halkın her sorunuyla ilgilenen ve düşmana büyük darbeler vuran, düşmanın diz çöktürme planlarına boyun eğmeyip planladığı tüm katliamları boşa çıkaran ve özyönetim alanlarında kahramanca savaşarak onlarca şehit veren Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDGH) de yine en büyük mimarı olmuştur. Cizre Direnişi’nin komutanları; Axin, Harun, Faraşin Yoldaşların, Gever Direnişinin öncüleri Rojvan, Alişerlerin; Sur Direnişi’nin öncülerinden; Harun, Eriş, Siti, Andokların ve nice kahraman militanın komutanı olmuştur Baran Heval.

Baran Heval tüm mücadele yaşamı boyunca gençlik hareketinin her zaman en büyük öncüsü olmuştur. Önder APO’nun yarattığı bu görkemli mücadelenin en büyük savunucularından ve emekçilerinden biri olarak her zaman yaşamıştır. Yaşamın her anında bize bir militanın nasıl olması gerektiğini göstermiş yüzlerce gençlik kadrosunu eğitmiş ve mücadeleye kazandırmıştır. Gerek fikirleri gerek eylemleri her zaman dönemin ihtiyaçlarına denk düşecek ve cevap olacak şekilde olmuş ve her alanda düşmana vurulan darbelerin sahibi olmuştur. Denizlerden İbolara, Haki Karerlerden Mazlumlara uzanan devrim mücadelesinin bir ardılı olan Baran Heval; 2002 ve sonrası gençlik mücadelesinde bu geleneğin bir ardılı olarak yaşamıştır. Amed Serhıldanları’ndan Kobanê Direnişi’ne kadar birçok devrimci ayaklanma ve direnişin komutanlığını yapmıştır.

Baran Heval Gençlik hareketinde farklı bir hava yarattı. Askeri ve ideolojik yönü,tüm çalışmalara hakim perspektifi, net, açık, keskin ve güçlü duruş ve yoğunlaşmaları itibari ile her zaman komutanlık özelliklerini taşıyan ve bu nedenle de herkesin doğal olarak da öncü olarak kabul ettiği bir arkadaştı. Tarz, üslup ve duruşuyla hakim ve örnekti, herkesi kapsayan, herkese hitap edebilen, tespitleri yerinde ve ikna eden yönleri, moral umut veren yanları ile öncü düzeydi. Her arkadaşın hassasiyetlerini ayrı ayrı gözeten yönleri, devrimciliğin önünde hiçbir engel tanımayan yönleri inanan güven veren yönleri en ileri düzeyde, düşmana öfkesi büyük, bu nedenle ürettikleri ve yarattıkları da ona denkti. Tüm pratikleri mutlaka sonuç alıcıydı.

Örgüte bağlılığı, sonsuz güven ve inancı o kadar güçlüydü ki hiçbir şey onda tereddüt yaratamazdı, Önder Apo’ya ve Kürdistan Özgürlük Hareketi ve Devrimi’ne müthiş bağlı, soğukkanlı, kapsayıcı, herşeyi anlamlandırmaya, çözmeye çalışan, müthiş bir sabırla yaklaşan ve herkese karşı çok saygılı ve değer veren bir komutandı. Vicdani ve duygu yönü, yoldaşlarına ve şehitlere bağlılığı, her arkadaşla empati kurabilme yönü, herkese moral, güç veren yönleri, büyük, ısrarlı bir devrimci olduğunun en büyük kanıtıydı. Gerçek bir PKK militanının nasıl olması gerektiğinin en somut hali idi. Çok belirgin bir duruş ve herkesin içerisinde bu duruşuyla hemen fark edilirdi. Zekası, öngörü ve tespitleri ile gerçek bir komutandı.

Ayrıca Kürdistani yönleri en ileri düzeyde olan, bu coğrafyayı ve tarihini köy köy, gün gün bilecek kadar Kürdistan’a sonsuz bağlıydı.

2017 yılında gelindiğinide ise doğrudan gerilla mücadelesine katılıp çok sevdiği Botan sahasına giden ve orda da öncü olarak aldığı mücadele geleneğini en üst seviyede son nefesine kadar yerine getirmiştir.

Komalen Cıwan Örgütü olarak Baran Heval her zaman bizim için öncü, önder bir komutan olacaktır. Anılarına bağlılık ve mücadelesini büyütmek bizim için en temel görevdir. Bundan sonrası açısından Heval Baran’dan ve onun şahsında tüm devrim şehitlerinden aldığımız perspektif; bizim mücadelemizin en büyük yol göstericisi olacaktır. Heval Baran’a sözümüzdür ve onun bize emridir.. Kürdistanda faşizmin gölgesi dahi kalmayacaktır. Bu temelde Seri hılde hamlemiz Heval baran şahsında tüm kurdistan devrim şehitlerinin intikam hamlesi olacaktır. Tüm kürdistan gençliği, gençliğin komutanı Baran yoldaşa sahip çıkmalıdır. Geliştireceğimiz her eylem Baran hevalin perspektifine denk olacaktır.

 

 [:ku]

Ji Çapemenî û Rayagîştî Re!

XWEDÎ KEDA HERÎ MEZIN

Hevrêyê me Baran Mawa salên xwe dane têkoşînê, bi kedeke mezin ji damezirîna rêxistiniya me ya Komalên Ciwan bigirin, di hemû qonaxên wê de cih girtiye, bûye yek ji wan kesan ku bi asteke bilind xwe tevlê kiriye. Ji avabûna tevgera me ya ciwanan bigirin heta bi damezirîna wê, di hemû qonaxên tevlêbûnê de ya li têkoşîna PKK’ê bêguman hevrê Baran xwedî kedeke mezin e. Li çar parçeyên Kurdistanê û Ewropayê li hemû qadan di geşbûna tevgera me ya ciwanan de, 2011’an dema ku Şoreşa Rojava dest pê kirî, di tovên pêşî yê pêvajoya şoreşê de û di rêxistina ciwanan a Rojava Ciwanên Şoreşger de, di geşbûna wê de, di avabûna hêzên YPG’ê de ku pêşengiya şoreşê kirî hevrêyê me Baran ê ku di nav pratîkê de bû, her wiha mîmarê herî mezin ê Tevgera Ciwanên Şoreşger ên Welatparêz (YDGH) bûye, ku 2013’an hate ragihandin û piştre bi Berxwedana Xwerêveberiyê veguherî ser YPS’ê, ji damezirînê heta niha di gelek qadan de bi berpirsyariyeke şoreşgerî, bi arîşeyên gel re têkildar dibû, derbên giran li dijmin dixist, serî li planên çokşikandinê a dimin netewand û hemû planên komkujiyê pûç kir, li qadên xwerêeberiyê bi qehremanî şer kir û bi dehan şehîd dan.

NÎŞAN DA KU DIVÊ ÇAWA BE

Heval Baran tevahiya jiyana xwe ya têkoşînê her demê bûye pêşengê mezin ê tevgera ciwanan. Bûye yek ji parêzvanê herî mezin ê vê têkoşîna mezin a ku Rêber APO ava kirî û bûye kedkarê wê. Di hemû qadên jiyanê de nîşanî me daye bê ka militan divê çilo bin, bi sedan qedroyên ciwanan perwerde kiriye û tevlî nav têkoşîne kiriye. Bi fikr û çalakiyên xwe her demê bûye bersiv ji hewceyiyên demê re û li hemû qadan bûye xwedî darbeyên li dijmin ketin. Heval Baran ku ji Denîzan ta bi Îboya, ji Heqî Karer ta bi Mezlûman bûye yek ji peyrewê têkoşîna şoreşê, di têkoşîna ciwanan de a 2002’an û piştî wê de bûye yek ji şopdarê vê rêçê. Ji serhildanên Amedê bigirin ta bi Berxwedana Kobanê fermandariya gelek raperînên şoreşgerî û berxwedanê kiriye.

Heval Baran di tevgera ciwanan de rengekî cuda ava kir. Bi hêlên xwe yên leşkerî û îdeolojîk, bi perspektîfa serdestî hemû xebatan, bi helwesta xwe ya zelal, tûj û xurt û lêhûrbûnên xwe her demê bûye xwedî taybetmendiyên fermandariyê û ji bo vê jî hevalekî wiha bû ku her kesî ji xwe bere ew bi pêşengî qebûl dikir. Bi şêwaz û helwesta xwe mînak bû; bi hêlên xwe yên ku herkes vedihewand, xîtabî her kesî dikir, bi tespîtên xwe yên di cih de û mirov qanih dikir, bi hêlên xwe yên ku hêvî û morale dide pêşeng bû. Hêlên wî yên ku taybetmendiyên her hevalî cuda cuda dinirxand, bi hêlên xwe yên ku li ber şoreşê ti astengî nas nedikir, bi hêlên xwe yên pêbawerî, bi hêrsa xwe ya mezin a li bara dijmin, ji bo vê jî hilberandina wî û ya ku afirandî jî bi qasî wî bû. Hemû pratîkên wî teqez encamgir bû.

ŞOREŞGEREKÎ RIKDAR BÛ

Dilsoziya wî ya bi rêxistinê re, ew baweriya wî ya ku mirov heta hetayê pê ewle dibû, ti tiştî bi wî re dudulî çênedikir. Fermandarekî wiha bû ku bi asta herî bilind dilsozê Rêber Apo, Tevgera Azadiyê, Şoreşê bû. Xwînsar bû, her kes tevlî nav xebatan dikir, tim bi hewldana çareserkirin^ebû, bi sebreke zêde nêz dibû û li bara her kesî hurmetdar bû, nirx dida. Hêlên wî yên wijdanî û hîsî, dilsoziya bi hevrêyên xwe re û şehîdan re, hêla ku empatî bi hemû hevalan re dikir, moral û hêz dida her kesî, yek ji ispata herî mezin a şoreşgeriya wî ya bi rikdarî bû. Rewşa herî berbiçav bû ku milîtanekî rastî yê PKK’ê divê çilo be. Xwedî helwesteke berbiçav bû û di nav her kesî de ev helwest xuya dikir. Bi aqil, pêşbînî û tespîtên xwe fermandarekî rastîn bû.

Her wiha hêlên wî yên Kurdistanî pir li pêş bûn. Ev coğrafya û dîroka wê gund bi gund, roja bi roja dizanîbû. Wiha dilsozê Kurdistanê bû.

2017’an rasterast tevlî nav têkoşîna gerîla bû û çû qada Botanê ya ku pir jê hez dikir. Li wir rêça têkoşînê ya ku pêşengiya wê dikir bi asta herî bilind heta hilma xwe dawî bi cih aniye.’’

LI KURDISTANÊ WÊ SIHA FAŞÎZMÊ JÎ NEMÎNE

Em rêxistina Komalên Ciwan, Heval Baran ji bo me her demê wê bibe pêşeng û fermandarê pêşeng. Peywira me hemûyan e ku em dilsozê bîranînê wî bin û têkoşîna wî geş bikin. Ji niha û pê de perspekftîfa ku me ji Heval Baran û di şexsê wî de ji şehîdên şoreşê standî wê bibe rênîşandêra me ya herî mezin a têkoşînê. Soza me ye li Heval Baran û fermana wî ya li me ye. Li Kurdistanê wê siha faşîzmê jî nemîne. Bi vê çarçoweyê pêngava me ya Serî Hilde di şexsê Heval Baran de wê bibe pêngava tolhildanê ya hemû şehîdên şoreşa Kurdistanê. Hemû ciwanên Kurdistanê divê li fermandarê ciwanan hevrê Baran xwedî derkevin. Hemû çalakiyên ku em ê bikin wê hêjayî perspektîfa Heval Baran bin.

[:]